Probiotika

Probiotika

Jednou z velmi trendujících ingrediencí v kosmetice jsou probiotika. Určitě je znáte z doplňků stravy nebo fermentovaných potravin, kde podporují funkci mikrobiomu střev.

 

Protože se ale stále více objevuje důležitost mikrobiomu na povrchu pokožky, začaly se přidávat pro-, pre- a postbiotika do kosmetiky, kde podporují správnou funkci kůže. Mohou tedy pomoci při ekzémech, růžovce, suchosti nebo akné.

 

Potřebujete zlepšit svou kožní bariéru? Jedním z možných řešení je podpora vašeho kožního mikrobiomu.

Což znamená nastolit správný poměr prospěšných vs. škodlivých mikroorganismů na povrchu pokožky.

 

Hledejte proto kosmetiku obsahující probiotika, to jsou podle definice živé mikrobiální kultury nebo prebiotika - což jsou živiny našich mikrobů již přítomných na pokožce a nebo postbiotika - vedlejší produkty bakteriální produkce a mohou zahrnovat i části buněk.

Ve složení typicky najdete „…ferment lysate“.

 

Co to ale vůbec znamená, že máme poškozenou kožní bariéru nebo nevyvážený mikrobiom?

 

Tyto dva pojmy spolu totiž souvisí. Bariéru pokožky si poškodíte například intenzivními peelingy, mechanickým porušením (jako je úraz nebo mediko-estetický zákrok) nebo třeba používáním produktů, které vám nesedí. A velkou příčinou je také genetika a různá onemocnění (*ekzémy, akné, dermatitida…).

Poškozená bariéra totiž znamená i mírnou nebo větší změnu našeho mikrobiomu a návrat do normálu může být zdlouhavý. Totiž tak, jako se dostanou do stresu naše buňky, tak se vystresují i ty mikrobiální. 

 

Následující látky v produktech vám mohou pomoci urychlit hojení:

✔︎ panthenol

✔︎ ceramidy

✔︎ pro/pre/postbiotika

✔︎ centella asiatica

✔︎ aloe vera

 

Experti se shodují na tom, že pro zdraví naší kůže je její mikrobiom naprosto klíčový. Rovnováha mezi určitými mikrobiálními populacemi je nezbytná pro správné fungování kůže, jakožto ochranné bariéry těla.

 

Ne každý produkt, který si na kůži dáváme, je vůči mikrobiomu šetrný. Ve skutečnosti bychom spíše měli být rádi za to, že nám kosmetika mikrobiom nerozhodí, než abychom chtěli, aby ho nutně vylepšovala.

 

Proto, abychom měli jistotu, vznikl projekt My Microbiome, který právě udává produktům a ingrediencím certifikaci šetrnosti vůči našemu mikrobiomu. 

Zpět na blog

Napište komentář