Bakterie nás chrání před sluncem?

Bakterie nás chrání před sluncem?

...aneb už to vypadá, že je ten mikrobiom všemocný!

Výzkum na téma kožního mikrobiomu je relativně čerstvý a proto stále objevujeme jeho vlastnosti a způsoby, jakými nás ovlivňuje, ať už pozitivně či negativně. Nyní už víme, že na povrchu nejen naší pokožky máme tolik mikroorganismů, že počet jejich buněk převyšuje naše vlastní. Tento souhrn bakterií, virů, plísní, kvasinek, roztočů… naši kůži převážně chrání - ale to pokud jsou jejich populace v rovnováze. Pokud se stane, že některá populace například bakterií se rozmnoží nebo naopak její množství upadne, můžeme pozorovat akné, ekzémy, suchost pokožky nebo také rosaceu.

Nyní ale zjišťujeme, že mikrobiom také hraje roli při reakci pokožky na vystavení se slunečnímu záření. Největší vliv mají konkrétně následující: Staphylococcus epidermidis, Micrococcus luteus, Bifidobacterium spp. a Malassezia furfur. Pokud jsou tyto mikroorganismy ve správných populačních poměrech, přispívají svým metabolismem ochraně pokožky před zářením. Avšak v opačném případě se naše kůže stává značně bezbranná. Stav mikrobioty a jejího metabolismu chráníc nás před slunečním zářením označujeme jako „photobiome factor“.

Jak přesně tyto mikroby na naší kůži fungují? Díky slunečnímu záření začínají produkovat svým metabolismem látky - metabolity, solární postbiotika (pozn. postbiotikum = produkt bakteriálního metabolimu), kterým říkáme metabiotika. Mezi ně patří například melanin nebo urolitiny a ty jsou schopny máš mikrobiom chránit, pokud jsou tedy produkovány v dostatečném množství, tedy pokud je dostatečné množství samotných mikrobiálních populací. Za předpokladu, že je nižší tvorba těchto ochranných metabiotik (například nadměrným sluněním), bude převažovat tvorba škodlivých metabolitů naší mikrobioty a dojde k intenzivnějšímu fotostárnutí kůže. Nyní se ale ukazuje, že můžeme tomuto fotostárnutí předejít díky ochraně samotného MIKROBIOMU.

Španělská biotechnologická firma Vytrus Biotech vytvořila Photobiome, směs následujících látek:

  • kmenové buňky granátového jablka
  • kmenové buňky bavlny ze subsaharské Afriky a Arábie Gossypium herbaceum
  • prebiotika fruktooligosacharidy a trehalózu.

Tato směs byla schopna ochránit kmen S. epidermidis až sedminásobně před destrukcí UV zářením. Při dalším pokusu byla kultura několika mikrobiálních kmenů úplně zničena působením UV záření (bez jakékoliv UV ochrany) a při použití stejného záření s krémem obsahující 3% Photobiome, byla zachována 43% životnost buněk.

Obr: srovnání chráněného a nechráněného kožního mikrobiomu. Ò. Expósito, M. Buchholz, A. Gallego, M. Gibert, A. Guirado, S. Laplana, D. Luna, M. Mas, P. Riera, T. Ruiz, S. Ruiz, de Vytrus Biotech s.A.: Fotoproteger la microbiota cutánea para prevenir el fotoenvejecimiento, Industria cosmética 026, 62-67, EN/FEB 2023.

 

Nejenom, že tato směs látek je schopna zlepšit životnost mikrobiomu. Dokáže mu taky zachovat a až zvýšit schopnost tvořit prospěšné metabiotika - dříve zmíněný melanin a urolitiny, navíc také snižuje tvorbu volných kyslíkových radikálů a výsledný oxidativní stres našich kožních buněk keratinocytů je pak snížen až o 260 %.

A protože věřím, že nás všechny zajímá samotný efekt tohoto chráněného mikrobiomu na kůži - in vivo studie ukazují lepší elasticitu, jemnější vrásky i slabší hyperpegmentaci už po 28 dnech!

No nezní to až pohádkově? A to všechno bez použití současně dostupných UV filtrů, běžně se vyskytujících v kosmetice. Že by se blýskalo na novou éru fotoprotekce?

 

Zdroj:
Ò. Expósito, M. Buchholz, A. Gallego, M. Gibert, A. Guirado, S. Laplana, D. Luna, M. Mas, P. Riera, T. Ruiz, S. Ruiz, de Vytrus Biotech s.A.: Fotoproteger la microbiota cutánea para prevenir el fotoenvejecimiento, Industria cosmética 026, 62-67, EN/FEB 2023.

Zpět na blog

Napište komentář